Wybierz trening EMS i trenuj skuteczniej! Co warto o nim wiedzieć?

Treningi EMS w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Zobacz, co dokładnie kryje się pod tym terminem, a także sprawdź, dla kogo trening EMS będzie najlepszym wyborem!

EMS – trening połączony z elektrostymulacją mięśni

Electric Muscle Stimulation, co można przetłumaczyć na język polski jako elektryczna stymulacja mięśni albo elektrostymulacja mięśni, jest rodzajem procesu stymulacji tkanki mięśniowej za pomocą energii elektrycznej. W skrócie proces ten określany jest jako EMS.

Elektrostymulacja mięśni ma szerokie zastosowanie, ponieważ używana jest ona między innymi w medycynie i fizjoterapii, ale również używana jest ona w trakcie aktywności fizycznej, by poprawić jej efektywność. Tak powstały treningi EMS.

Treningi EMS były kiedyś dostępne jedynie dla sportowców, lecz teraz, gdy w wielu miastach zaczęły działać specjalne kluby sportowe z wyposażeniem do takich treningów, może skorzystać z nich niemalże każdy. 

Gdzie organizowane są treningi EMS?

Obecnie treningi EMS dostępne są w wielu klubach działających w Polsce, które posiadają specjalne wyposażenie do organizacji ćwiczeń z elektrostymulacją mięśniową.

Powstały również sieci klubów specjalizujących się w treningach EMS. Jedną z nich jest sieć InTime, która działa obecnie w wielu lokalizacjach w Polsce, między innymi w Warszawie i w Krakowie. Więcej informacji o jej usługach można znaleźć pod adresem: https://www.intime.pl/trening-ems/.

Na czym polega trening elektrostymulacji mięśniowej?

Treningi EMS są prowadzone z użyciem specjalistycznego zaplecza, które pozwala na generowanie impulsów elektrycznych i dostarczanie ich do tkanki mięśniowej. Dzięki temu w ciągu 20 minut treningu EMS można uzyskać efekt podobny jak przy paru godzinach ćwiczeń!

Urządzenia do treningu EMS używane w profesjonalnych klubach sportowych, na przykład w klubach InTime, mają postać stacjonarnego sprzętu wyposażonego w ekrany. Współpracują one z kamizelkami do EMS, które wyposażone są elektrody dostarczające impulsy nerwowe do mięśni w trakcie ruchu. Podczas treningu należy wtedy wykonywać prezentowane na ekranie urządzenia ćwiczenia.

Treningi EMS są treningami personalnymi, wobec tego przy doborze odpowiedniego programu ćwiczeń można skorzystać z pomocy trenera personalnego. Przeprowadzi on wtedy niezbędne badania i dobierze odpowiedni program nakierowany na cele swojego klienta. Będzie również monitorował efekty i zapewniał motywację.

Kiedy warto zdecydować się na treningi EMS?

Tego typu treningi, które wspomagane są elektrostymulacją mięśniową, mają uniwersalne zastosowanie. Mogą korzystać z nich zarówno początkujący, jak i bardziej doświadczeni sportowcy. Treningi mogą być też łączone z inną aktywnością fizyczną, dietą, by zapewnić jeszcze lepsze efekty.

Za pomocą treningów EMS można osiągnąć efekty jak:

  • Zwiększenie masy mięśniowej,
  • Podwyższenie siły i wytrzymałości,
  • Lepsza kondycja,
  • Redukcja tkanki tłuszczowej,
  • Poprawa wyglądu skóry – zmniejszenie zwiotczeń, cellulitu,
  • Zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców,
  • Redukcja obrzęków.

Warto też wskazać, że treningi EMS mogą być bardzo dobrym wyborem dla osób, które są w okresie rehabilitacji, ponieważ nie powodują one znacznego obciążenia dla układu ruchu, w tym stawów. Dzięki temu pozwalają na łatwiejszy powrót do sprawności.

Jakie są ceny treningów EMS?

Osoby zainteresowane treningami EMS muszą przygotować się na wyższe ceny związane z tego typu aktywnością. 

Na ogół cena jednego treningu wynosi około 150-200 złotych. Można też wykupić specjalne pakiety zawierające więcej treningów w korzystnej cenie poniżej 150 złotych.