Jak wyczyścić dywan i przywrócić mu dawny blask?

Dywan to istotny element wyposażenia naszego domu, dlatego warto zadbać o jego piękny wygląd. A jest to możliwe nie tylko dzięki drogim preparatom, ale również zastosowaniu kilku domowych sposobów. Nie są one skomplikowane, a do tego pozwolą na skuteczne czyszczenie dywanów – przekonajmy się, które z nich warto wykorzystać na co dzień!

Czyszczenie dywanu domowym sposobem? To możliwe!

Zanim jednak przejdziemy do ciekawych sposobów, umożliwiających czyszczenie dywanów, wspomnijmy o uniwersalnej zasadzie. Jest nią odkurzanie dywanu przed każdym praniem – dzięki temu uzyskamy najlepszy efekt i pozbędziemy się kurzu oraz drobnych zanieczyszczeń. A jak czyścić dywany domowymi sposobami? 

Czyszczenie dywanów na sucho i mokro

Brak specjalnego proszku do czyszczenia to nie problem – wystarczy, że w którejś z kuchennych szafek mamy do dyspozycji sodę oczyszczoną, skrobię ziemniaczaną albo ocet. Skrobia pozwoli nam stworzyć skuteczny preparat czyszczący – wystarczy zmieszać jej dwie łyżki z 4 łyżkami drobno startego mydła (lub płatków mydlanych), a następnie wetrzeć w dywan i odkurzyć go. Efekt po kilkudziesięciu minutach – znakomity!

Podobnie jest w przypadku sody, która jest niezwykle uniwersalna, nie tylko w kuchni. Tutaj nie trzeba tworzyć specjalnych preparatów – wystarczy rozsypać ją na całej powierzchni, a następnie odczekać kilka godzin. Czyszczenie dywanów tą metodą pozwoli nie tylko je wyprać, ale też usunąć nieprzyjemne zapachy.

Alternatywą dla sody może być ocet, który również skutecznie usuwa plamy i odświeża dywan. Wystarczy połączyć go z wodą i dwoma łyżkami soli, a następnie roztwór rozpylić na całej powierzchni. Pamiętajmy tylko o tym, by wody było w roztworze dwa razy więcej niż octu!

Usuwanie uciążliwych plam

Co z najbardziej uciążliwymi plamami, np. z oleju czy czerwonego wina? Również w tym wypadku pranie dywanu domowymi sposobami może być skuteczne. Chcąc pozbyć się problemu, warto zastosować:

  • sól wymieszaną z alkoholem (w proporcjach 1:4);
  • samą sól, która natychmiast rozsypana na plamę, szybko ją wchłonie;
  • odrobinę kremu do golenia, który po wyschnięciu wycieramy mokrą gąbką.

Problem z czyszczeniem dywanu? Pomoże specjalista!

Jeżeli plama jest zbyt intensywna albo stan naszego dywanu jest bardzo zły, warto zastosować nieco bardziej profesjonalne metody. Warto zakupić odpowiedni preparat, wyposażyć dom w specjalny odkurzacz piorący albo… oddać dywan do prania. Na rynku funkcjonuje wiele specjalistycznych firm, które nie tylko usuną uciążliwe plamy, ale również przywrócą dywanowi jego naturalny, piękny kolor i wygląd. W ten sposób będzie on prezentował się jak nowy, co będzie miało pozytywny wpływ na wnętrze.

Skuteczność działań fachowców wynika z tego, że do prania dywanów stosują oni specjalistyczne urządzenia i nowe technologie – mogą skorzystać z nich w domu klienta albo swojej siedzibie.