Ile można wytrzymać bez jedzenia?

Sytuacje ekstremalne zawsze fascynowały ludzi. Pozwalają na to aby odkryć swoje własne limity, a w wielu przypadkach umożliwiają ich przezwyciężenie. Niekiedy jednak limity są niemożliwe do pokonania i tak też jest kiedy chodzi o swój własny organizm.
W zależności od kondycji w jakiej ktoś jest oraz swojego własnego przystosowania psychicznego, ludzie są w stanie wytrzymać bardzo wiele ograniczeń. W wielu przypadkach dotyczą one nawet podstawowych potrzeb takich jak jedzenie.

Jedzenie zazwyczaj przyjmowane jest codziennie i zapewnia dawkę energii, która umożliwia swobodne funkcjonowanie bez większych utrudnień. Jednakże w niektórych sytuacjach może dojść do tego, że brakuje jedzenia, czyli brakuje stałego źródła energii. Jak wiadomo, organizm zawsze inwestuje w to, aby zostawiać sobie zapasy na takie sytuacje. Zapasami tymi jest tkanka tłuszczowa, która zapewnia wiele energii, gotowej do użycia w sytuacji gdy w organizmie pojawiają się braki energetyczne. Co jednak gdy brak pokarmu to sytuacja, która przedłuża się w czasie?

Ile można wytrzymać bez jedzenia?


Po raz kolejny, odpowiedź na to pytanie jest różna, ponieważ każdy człowiek jest inny i na swój sposób reaguje na różne warunki. Organizm jednej osoby może być bardziej przystosowany do tego, aby dostosować się do warunków głodowych, pomimo że nie posiada dużo zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Tymczasem inna osoba, być może nawet z nadwagą, może się okazać zagrożona gdy brak pokarmu dotyczy więcej niż paru dni.

Jednakże w zdecydowanej większości przypadków, bez jedzenia można wytrzymać zaskakująco długo. Mowa tutaj o tygodniach, nie zaś o dniach, jak to wygląda w przypadku braku wody. Woda jest łatwiej wypłukiwana z organizmu i jej braki są znacznie szybciej odczuwane. Warto jednak wziąć pod uwagę, że poza indywidualnymi predyspozycjami zdrowotnymi, inne warunki są ważne przy ocenie tego ile można wytrzymać bez jedzenia. Na przykład istotne jest to, w jakiej temperaturze ktoś wtedy przebywa.

Niska temperatura powoduje zwiększone zapotrzebowanie na energię, konieczną aby ogrzać organizm, zatem przyspiesza spalanie tłuszczu. Wysiłek fizyczny działa w bardzo podobny sposób. Jednakże zakładając obecność wody, umiarkowaną temperaturę i brak większego wysiłku fizycznego, to bez jedzenia większość ludzi może wytrzymać nawet osiem tygodni. Jednakże jak wiadomo, próby przewidywania reakcji organizmu na tego typu sytuacje ekstremalne rzadko kiedy są miarodajne. Wiadomo jednak że najzdrowiej dla każdego jest zadbać o swój organizm i regularnie dostarczać mu stałe porcje pokarmu.