Rektoskopia to badanie umożliwiające ocenę stanu morfologicznego jelita grubego. W czasie jego wykonywania można pobrać materiał do badania histopatologicznego, jeśli zachodzi taka konieczność. Badanie to przeprowadza lekarz specjalista, posiłkując się rektoskopem. Czym dokładnie jest ten przedmiot?
Czym jest rektoskop?
Rektoskop to jednorazowy, plastikowy wziernik, który ma długość około 20-30 cm. Jego średnica wynosi natomiast 2 cm. Służy on przeprowadzeniu badania, jakim jest rektoskopia. Polega ona na przyjęciu przez pacjenta odpowiedniej pozycji- zazwyczaj kolankowo-łokciowej- oraz wprowadzeniu rektoskopu na długość około 5 cm. Końcówka wziernika posmarowana jest żelem, który posiada właściwości znieczulające oraz ułatwia przesuwanie go po ścianie odbytu. Po wyjęciu z rektoskopu zatyczki, lekarz może wprowadzić przyrząd umożliwiający dalsze obserwacje oraz ewentualnie pobranie materiału do badania histopatologicznego. Za pomocą rektoskopu specjalista może usunąć zmiany w postaci polipów odbytu- zabieg ten wykonywany jest w trakcie badania, wymagając tym samym standardowego przygotowania.
Kto może używać rektoskopu?
Sama procedura użycia rektoskopu nie jest skomplikowana, jednak po wziernik mogą sięgać wyłącznie wykwalifikowani lekarze. Doskonale znają oni anatomię człowieka, dzięki czemu przeprowadzają badanie w sposób mało inwazyjny i w miarę możliwości bezbolesny. Warto pamiętać, że rektoskop, choć umożliwia wykonanie rektoskopii, nie jest jedynym narzędziem, jakim posiłkuje się specjalista, dokonując oględzin lub pobierając materiał. Rektoskop można zakupić w specjalistycznych sklepach oraz hurtowniach, oferujących sprzęt medyczny różnego rodzaju oraz elementy wyposażenia gabinetów lekarskich.
Gdzie i kiedy wykonać rektoskopię?
Rektoskopia to badanie, które wykonuje lekarz proktolog. Istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach NFZ, jednak wyłącznie w przypadku występowania wskazań medycznych. Pacjenci mogą także skorzystać z oferty gabinetów prywatnych- koszt badania wynosi około 200-300 zł, w zależności do cennika konkretnej poradni. Rektoskopia to bezpieczne badanie, które pozwala ustalić przyczynę zmian chorobowych ze strony układu pokarmowego. Mogą się mu poddać nawet kobiety w ciąży, a także pacjenci, którzy z jakichś powodów już wcześniej musieli wykonać rektoskopię. Nie ma bowiem przeciwwskazań do jej wielokrotnego przeprowadzania, oczywiście, jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany przez specjalistę.