Egzamin na prawo jazdy

W dzisiejszych czasach posiadanie prawa jazdy jest bardzo przydatne. Jest dużym ułatwieniem codziennego życia, lecz aby je uzyskać trzeba się trochę napracować. Co trzeba zrobić aby uzyskać uprawnienie do prowadzenia samochodu?

Na sam początek czeka nas wizyta u lekarza, potrzebne jest parę badań, np. zbadanie naszego wzroku, czy zmierzenie poziomu cukru we krwi. Po otrzymaniu wniosku od lekarza, który stwierdzi, czy nadajemy się na kierowcę, możemy kontynuować nasze starania o prawo jazdy. Następnie, co musimy zrobić, to wyrobienie Profilu Kandydata Na Kierowcę(PKK). W tym celu udajemy się do urzędu i wraz z wypełnionym wnioskiem, a także wnioskiem od lekarza oraz z własnym zdjęciem, składamy je.

Gdy już otrzymamy swój własny numer PKK, możemy udać się do danej szkoły prawa jazdy i zapisać się na kurs. Taki kurs powinien minimum 30 godzin teorii oraz 30 godzin praktyki, lecz istnieje także opcja, że teorii można się uczyć samemu. Gdy ukończymy kurs prawa jazdy, możemy zapisać się na egzamin.

Ile trwa egzamin na prawo jazdy?

Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny, to trwa on 25 minut i składa się on z 20 pytań podstawowych oraz 12 specjalistycznych. Zaś jeśli chodzi o egzamin praktyczny to powinien on trwać 30 minut. Są jednak przypadki, że taki egzamin może się przedłużyć, ze względu na niesprzyjające warunki, lub skończyć się po zaledwie 25 minutach, jeśli zostały wykonane wszystkie zadania egzaminacyjne. Jakie zadania nas czekają na egzaminie na prawo jazdy? Na początku takiego egzaminu należy wskazać jeden wybrany przez egzaminatora płyn samochodowy (płyn chłodniczy lub płyn hamulcowy), a także światło (mijania albo stopu). Po weryfikacji naszej wiedzy możemy zacząć wykonywanie łuku, na placu manewrowym oraz ruszanie na wzniesieniu.

Po prawidłowym wykonaniu tych zadań możemy wyruszyć na miasto. Na tym etapie sprawdzana jest nasza wiedza o prawidłowym sposobie poruszaniu się na terenach miejskich. Musimy pamiętać o nieprzekraczaniu dozwolonych prędkościach na danych drogach, albo należy zwracać szczególną uwagę na znaki, a niestety o takich rzeczach łatwo jest zapomnieć przez stres towarzyszący przy egzaminie, ważne jest to by zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły.

Niektóre z zadań jakie jeszcze Nas czekają na egzaminie na prawo jazdy, to parkowanie (prostopadłe do jezdni, równoległe lub skośne) czy zawracanie (na rondzie albo na skrzyżowaniu). Egzamin na prawo jazdy nie należy do tych prostych, lecz nie należy się zniechęcać, a próbować się przygotować jak najlepiej i nie poddawać się.