Ile kosztuje badanie na HIV?

Pomimo tego, że wirus HIV został wyizolowany już dekady temu, a jego symptomy są dobrze poznane, to wciąż stanowi on duże zagrożenie dla zdecydowanej większości świata. Nigdy bowiem nie wiadomo czy dana osoba jest zakażona, a często objawy chorobowe pojawiają się po bardzo długim czasie i mogą być początkowo mylone z innymi problemami ze zdrowiem.

Choć sposoby na to, aby kontrolować rozwój wirusa w organizmie są coraz to lepsze i przybywa skutecznych leków antywirusowych, to pierwszym krokiem ku polepszeniu sytuacji zawsze jest potwierdzona diagnoza. Dlatego też najlepszym sposobem na to, aby oszczędzić sobie wiele stresu i zadbać o swoje zdrowie, jest wykonanie badania na obecność wirusa HIV w organizmie za każdym razem, gdy doszło do sytuacji, w której możliwe było zakażenie.

Wiele osób jednak ma pytania na temat tego, gdzie i jak przebadać się na obecność wirusa HIV. Martwią ich także koszty takiego badania. Zatem ile kosztuje badanie na HIV? Odpowiedź może zaskoczyć wiele osób. W przeważającej części przypadków, badanie to jest bowiem całkowicie bezpłatne.

Wiele oczywiście zależy od tego gdzie ktoś mieszka i z jakiej kliniki lub przychodni pragnie skorzystać. W większych miastach jednak często można się spotkać z przypadkami, kiedy to wybrane przychodnie uczestniczą w programach, które skierowane są na to, aby zachęcać ludzi do badania. Dlatego też w ramach takich programów możliwe jest wykonanie całego badania całkowicie darmowo i anonimowo. Programy te mają na celu powstrzymanie dalszego rozprzestrzeniania się zakażeń w populacji, ponieważ często wynika to ze zwykłej nieświadomości, że jest się nosicielem wirusa.

Jeżeli jednak ktoś nie ma dostępu do żadnej przychodni i kliniki, która oferuje tego typu badania, to ile kosztuje badanie na HIV? W zależności od tego, gdzie się je wykonuje i z jakiego sprzętu korzystają w wybranym laboratorium, to cena za takie badanie nie powinna wynosić więcej niż 150 złotych. Interpretacja wyników jest bardzo prosta – jedna kreska to wynik negatywny. Z kolei dwie kreski oznaczają, że we krwi pojawiły się antygeny HIV, co zazwyczaj potwierdza zakażenie.

Warto jednak pamiętać, że w dzisiejszych czasach bycie nosicielem wirusa HIV nie jest już pewnym wyrokiem śmierci, jakim było przed laty. Nowoczesne leki na retrowirusy w większości przypadków zapewniają świetne wyniki. Ale pierwszym krokiem zawsze jest diagnostyka, dlatego też każdy, kto podejrzewa, że mogło dojść do zakażenia, na pewno powinien jak najszybciej wykonać badanie na HIV.