Zespół suchego oka to dość dokuczliwa i dyskomfortowa dolegliwość, która coraz częściej zaburza komfort życia aktywnych ludzi. Schorzenie to może być spowodowane przez wiele czynników, a jego nasilenie i występowanie uzależnione od postępowania profilaktycznego i leczenia. Suchość oka może ujawniać się na wiele sposobów, a najczęstszymi jego odbiorcami są osoby noszące soczewki kontaktowe. Zaburzenia i dyskomfort może być wyczuwalny zarówno w środku dnia, jak również pod jego koniec, przy znacznym zmęczeniu oka i organizmu. Co wpływa na powstawanie suchości oka? Jaki wpływ na suche oko maja soczewki kontaktowe? Jak dobrać odpowiednie szkła przy zespole suchego oka? Jakie stosować kosmetyki i środki wspomagające noszenie soczewek kontaktowych?
Suchość oka – czynniki powstawania zaburzenia.
Do najczęściej spotykanych czynników, wpływających na powstawanie suchości należą:
- zanieczyszczone powietrze,
- suche i nienawilżone powierzchnie – biuro, dom, samochód,
- częste podróże samolotem,
- zażywanie niektórych farmaceutyków,
- noszenie źle dobranych soczewek,
- wiek pacjenta,
- stan filmu łzowego,
- wiele innych.
Soczewki kontaktowe a zespół suchego oka.
Na suchość oka ma wpływ również noszenie soczewek kontaktowych. Czy zespół ten wymaga odstawienia szkieł kontaktowych?
Objawy suchego oka odczuwalne są natychmiastowo, a dyskomfort związany z tym schorzeniem zmusza wielu ludzi do zaprzestania noszenia soczewek. Czy da się temu zapobiec? Jakie kosmetyki pomogą wyregulować wilgotność oka?
Najczęstszymi objawami suchego oka są:
- uczucie suchości,
- uczucie piasku pod powieką,
- łzawienie,
- częste mruganie,
- pieczenie i swędzenie oczu,
- tarcie oczu,
- zaburzenia widzenia, itp.
Podczas użytkowania soczewek możliwe jest odczuwanie wyżej wymienionych objawów, jednak nie muszą one oznaczać choroby związanej z zespołem suchego oka, a nienależyta pielęgnacją szkieł i organu.
W przypadku diagnozy zespołu suchego oka należy zrezygnować z noszenia szkieł, jak również podjąć działania farmakologiczne. Choroba ta uniemożliwia korzystanie ze szkieł, a przewlekła suchość oka podczas ich noszenia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń organu. Suchość oka spowodowana trybem życia, możliwa jest do wyleczenia, a noszenie soczewek można z powrotem wdrożyć w życie.
Sposobami na zniwelowanie suchością są:
- zmiana soczewek,
- stosowanie żelu nawilżającego,
- dobranie odpowiedniego płynu pielęgnacyjnego,
- stosowanie kropli nawilżających,
- odpowiednia higiena pracy,
- wiele innych.