W jaki sposób ćwiczyć pamięć i koncentrację?

Nie możesz skupić się na jednej czynności przez dłuższy czas? Zapamiętywanie sprawia Ci problem? Czas o to zadbać! Zobacz, jakie są sposoby na ćwiczenie pamięci i koncentracji.

Po pierwsze: dieta

Niestety, wszystko zaczyna się od prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym naszych narządów. Właśnie dlatego, pierwsze od czego warto zacząć, to zmiana nawyków żywieniowych. Alkohol, mocna kawa, przyprawione potrawy, cukry proste i tłuszcz mogą negatywnie wpływać na koncentrację i pamięć. Lepiej postawić na naturę, czyli owoce, warzywa i… zioła. Pamiętaj o tym, aby regularnie spożywać posiłki, a także pić dużo wody. Obniżenie koncentracji może być spowodowane odwodnieniem, co jest częstym zjawiskiem wiosną i latem.

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację

Nie od dziś wiadomo, że rozwiązywanie krzyżówek i czytanie książek poprawia pamięć i koncentrację. Nie rezygnuj z tego typu ćwiczeń. Poza tym postaw na gry planszowe, puzzle albo rozgrywki słowne ze znajomymi. Każda tego typu forma aktywności rozwija Twój mózg i stymuluje go do pracy.

Koncentrację i pamięć warto ćwiczyć także poprzez rozwijanie swoich umiejętności oraz kreatywne zadania, np. sklejanie modeli drewnianych albo szydełkowanie. Szybka gotówka może pomóc Ci w zakupie niezbędnych przedmiotów do codziennej organizacji.

Coraz bardziej popularne są nowoczesne aplikacje, które służą do organizacji czasu albo blokowania dostępu do Internetu. To dobre sposoby na to, aby odciąć się od znanych wszystkim rozpraszaczy – szczególnie social mediów i portali informacyjnych.

 Rytm i regularność to podstawa

Aby poprawić koncentrację, ćwicz ją samodzielnie. Rozpocznij od planowania działań i wyznaczaniu konkretnego czasu na ich wykonanie. Nie zapomnij o krótkich przerwach, nawet 5-minutowych, które będą dla Ciebie momentem wytchnienia. Jeśli nie jesteś osobą, która potrafi pracować w trybie multitaskingu, odpuść sobie taką formę. Nie każdy jest stworzony do wielozadaniowości. Wszelkiego rodzaju mapy myśli, notatki, podsumowania powinny być tworzone w taki sposób, jaki jest Ci najbliższy. Ustalaj też priorytety wykonywanych zadań, pomoże Ci to w organizacji czasu pracy.

Zadbaj o miejsce, w którym skupiasz się na wykonywaniu zadań. Powinien w nim panować ład i porządek. Nie trać czasu na poszukiwanie długopisu czy notatnika – może Cię to rozproszyć. Chcesz wyposażyć swoje wnętrze w kącik do nauki i skupienia? Szybka gotówka pomoże Ci zrealizować ten plan.