Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Sen jest jednym z ważniejszych elementów życia. Wszyscy poświęcamy na niego przynajmniej kilka godzin dziennie, a to znaczy, że często przesypiamy niemalże jedną trzecią całego swojego bytu. Noc służy nam do regeneracji. W jej trakcie nasz organizm się uspokaja i wycisza, wszystkie narządy spowalniają swoją pracę, a umysł może się w pełni odprężyć, oczyszczając głowę z niepotrzebnych myśli i stresów. Mało kto z nas potrafi jednak w pełni dobrze wykorzystać ten wieczorny czas. Co zatem możemy zrobić, by od tej pory wypoczywać pełną parą? Ile godzin snu potrzebuje człowiek? Jak powinien wyglądać idealny nocny wypoczynek?

Na samym początku skupmy się na przygotowaniu odpowiedniego miejsca do spania. Najczęściej śpimy w łóżku, jednak zastanówmy się, czy przypadkiem nie wykonujemy w nim także innych czynności. Niektórzy z nas robią to nagminnie. Potrafimy w nim leżeć i wypoczywać, ale też czytać książki i oglądać telewizję. Czasami nawet uczymy się i pracujemy w łóżku, co jest jeszcze gorsze i czego kategorycznie powinniśmy unikać. Dlaczego? Ponieważ przez takie postępowanie nasz umysł zaczyna kojarzyć łóżko z aktywnym działaniem.

Później, gdy kładziemy się w nim po to, by wypocząć, nie jesteśmy w stanie się wyciszyć i uspokoić, nawet jeśli jesteśmy bardzo zmęczeni. Postarajmy się więc zmienić swoje nawyki. Pracujmy przy biurku, uczmy się w wyznaczonym do tego miejscu, a telewizję oglądajmy z kanapy bądź fotela. Niech łóżko służy nam wyłącznie do spania. Sami zobaczymy szybko, że ta drobna zmiana może zrobić ogromną różnicę.

A ile godzin snu potrzebuje człowiek? Ile tak naprawdę powinniśmy spać, by każdego ranka budzić się w pełni sił i z ogromną dawką energii do działania? To zależy. Nie da się wyznaczyć jednej idealnej porcji snu dla każdego. Jest to kwestia bardzo indywidualna – niektórzy z nas mogą dobrze czuć się już po pięciu godzinach snu, podczas gdy inni po takim czasie będą zupełnie nie do życia. Ogólnie uznaje się jednak, że powinniśmy przesypiać przynajmniej te 6-7 godzin dziennie. Sama ilość często natomiast nie jest aż tak ważna, jak jakość.

Zadbajmy o higienę swojego snu. Skoro już przygotowaliśmy sobie idealne miejsce, które będzie nam służyć wyłącznie do wypoczynku, teraz zróbmy wszystko, aby nasze nawyki pozwoliły nam w pełni się regenerować. Nie spożywajmy obfitych kolacji na noc. Ostatni posiłek zjedzmy najpóźniej na dwie godziny przed snem. Odstawmy też od siebie wszelkie urządzenia elektroniczne. Za każdym razem odpowiednio przygotowujmy się do snu, a na pewno poczujemy różnicę.