Spadochron nie tylko dla osób po szkoleniu. Co warto wiedzieć o skokach tandemowych?

Skakanie ze spadochronem we własnym zakresie wymaga przejścia specjalistycznego szkolenia. Gdy jednak skacze się razem z inną osobą, nie jest ono potrzebne. Takie skoki określane są mianem tandemowych. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest skok tandemowy?

Skok tandemowy, również skok zapoznawczy, jest jednym z typów skoków spadochronowych, który polega na wykonaniu go razem z instruktorem spadochroniarstwa albo z inną osobą posiadającą odpowiednie uprawnienia do jego prowadzenia.

Teraz takie skoki są bardzo popularne, na przykład organizowane są one jako skoki spadochronowe w Bydgoszczy na działającym w okolicy miasta lotnisku. 

Początki skoków tandemowych to lata 70. XX wieku. Powstały one w Stanach Zjednoczonych i szybko zyskały tam dużą popularność. W Polsce w tandemie zaczęto skakać w latach 90. i obecnie również są one bardzo często wybierane przez osoby, które chcą poczuć emocje towarzyszące lotowi w przestworzach. 

Jak odbywa się tandemowy skok spadochronowy?

Do skoku spadochronowego w tandemie konieczne jest posiadanie odpowiedniego zaplecza. 

Podstawa to spadochron tandemowy, którego konstrukcja jest opracowana tak, aby mogły z niego bezpiecznie korzystać dwie osoby jednocześnie. Do spadochronu głównego dodaje się również spadochron zapasowy oraz automat spadochronowy, który potrafi uruchomić spadochron automatycznie w razie problemów.

Drugim ważnym elementem jest uprząż do skoków tandemowych. Ma ona na celu połączenie instruktora wraz z pasażerem podczas skoku.

Skoki spadochronowe w tandemie prowadzone są z lecącego samolotu, z wysokości 3000 metrów albo 4000 metrów nad lądowiskiem.

Kto może skoczyć w tandemie?

Skoki tandemowe są bardzo łatwo dostępne i mogą korzystać z nich niemalże wszystkie osoby, u których nie pojawiają się przeciwwskazania zdrowotne.

Do skorzystania ze skoku nie trzeba wcześniej zapisywać się na szkolenia, dlatego też można wziąć w nich udział bardzo łatwo. Jedynie przed samym skokiem uczestnik otrzymuje niezbędne informacje od instruktora.

Wśród najważniejszych przeciwwskazań dotyczących skoków tandemowych znajdują się aktywne i ostre dolegliwości układu krążeniowego, oddechowego, ruchowego, na przykład urazy, a także choroby jak wrodzona łamliwość kości, niestabilność kręgosłupa, epilepsja.

Co ważne, w skokach mogą brać udział osoby pełnoletnie, ale także te niepełnoletnie, gdy uzyskały zgodę rodzica albo opiekuna.

Gdzie organizowane są skoki tandemowe?

Ze skoków tandemowych można obecnie skorzystać w wielu miejscach, między innymi można zapisać się na skoki spadochronowe w Bydgoszczy oraz w okolicznych miejscowościach jak Poznań, Toruń. Tam działa między innymi popularny ośrodek Skydive, który organizuje skoki spadochronowe w tandemie oraz szkolenia dla spadochroniarzy.

Również dostępne są one w innych miejscowościach na terenie całego kraju, między innymi nad Bałtykiem, w okolicy Wrocławia, na Śląsku, więc warto sprawdzić dostępne adresy ośrodków organizujących skoki.

Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami, aby wybrać taki ośrodek, który ma dobre opinie i przystępne ceny, by spełnić swoje marzenie o skoku spadochronowym.

Ile kosztuje skok spadochronowy w tandemie?

Koszty związane ze skokami spadochronowymi są zróżnicowane. Zwykle należy przygotować się na wydatek na poziomie od około 800 do 1000 złotych za jeden skok.

Wiele ośrodków oferuje również dodatkowe usługi, między innymi w ramach rejestracji skoku, czyli jego nagrywania oraz fotografowania. W cenie około 250-300 złotych można wtedy otrzymać niesamowite filmy i zdjęcia.